Λυών: Και το όνομα αυτού… Ραϊάν Σερκί

Η Λυών ήταν σαρωτική για 80 λεπτά στην έδρα της Ναντ, προηγήθηκε με 4-1 χάρη στα γκολ των Σερκί (1′-9′), Τεριέ (37′) και Ντεμπελέ – είχε μειώσει προσωρινά ο Ρενό, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο παραλίγο να… «αυτοκτονήσει».

Λούζα στο 82′ και Σιμόν στο 86′ έκαναν το 3-4 για την Ναντ με το φινάλε να γίνεται δραματικό. Τελικά η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ για την Ναντ και η πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας, πήγε στην Λυών.

Ωστόσο, μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο 16χρονος (!) Ραϊάν Σερκί. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Λυών δεν είναι τυχαίος. Μάλιστα, εδώ και πολλούς μήνες γύρω απ’ το όνομά του έχει δημιουργηθεί ένας μικρός χαμός, ενώ αρκετοί στη Λυών πιστεύουν ότι είναι το μεγαλύτερο ταλέντο που έχει βγάλει η ομάδα. Στον αγώνα με την Ναντ αγωνίστηκε βασικός και τέλειωσε το ματς με 2 γκολ, 2 ασίστ και ένα κερδισμένο πέναλτι!