Νιούκαστλ: Ένα μαγικό come-back με γκολ του αδικοχαμένου Τιοτέ (vid)

Το 05/02/2011 συνέβη μια απ’ τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ. Ο αγώνας που διεξήχθη στο St. James’ Park, είναι μια αναμέτρηση που δύσκολα οπαδός που την έζησε θα την ξεχάσει…

Ενδεχομένως, το στάδιο της Νιούκαστλ να μην έχει βιώσει ξανά τέτοιο παλμό από τον κόσμο, όσο εκείνη ώρα που ο Τιοτέ έγραφε το 4-4 στην αναμέτρηση απέναντι στους «κανονιέρηδες» του Αρσέν Βενγκέρ. Ήταν ένας αγώνας που η γηπεδούχος ομάδα ήταν πίσω στο σκορ με 0-4 από το 26ο λεπτό (!).

Η δύναμη του ποδοσφαίρου και της πίστης στην ανατροπή ήταν εκεί. Είναι σε κάτι τέτοια παιχνίδια που αντιλαμβάνεσαι ότι σε μια “μάχη” ποδοσφαίρου διάρκειας 90+ λεπτών μπορούν να συμβούν τα πάντα. Ακόμα και θαύματα!

Για την ιστορία, ο Γουόλκοτ μόλις στο 1ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ, ο Τζουρού στο 3′ έγραψε το 2-0 και τα δυο τέρματα του Ρόμπιν Φαν Πέρσι στο 10′ και το 26′ είχαν… διαλύσει κάθε ελπίδα για τις «καρακάξες». ‘Η μήπως όχι;

Τα τελευταία 25 λεπτά έγιναν κυριολεκτιά σχεδόν τα πάντα! Η Νιούκαστλ κατάφερε να φτάσει στο επικό 4-4! Ο Μπάρτον με ένα πέναλτι μείωσε στο 68′ για το 1-4, ο Μπεστ με ένα δικό του γκολ έκανε το 2-4 στο 75′. Ο Μπάρτον ξανάριξε γκολ απ’ την άσπρη βούλα στο 83′ και πλέον στο 3-4 είχαμε εκ νέου game on! O Τιοτέ ήταν αυτός που με ένα σουτ «κεραυνό» στο 87′ διαμόρφωσε αυτό το ιστορικό 4-4 στο St. James’ Park!

Ο σκόρερ του τελευταίου γκολ εκείνη της ασύλληπτης αναμέτρησης, «έφυγε» το καλοκαίρι του 2017 σε ηλικία μόλις 30 ετών, όταν σε προπόνηση της κινεζικής ομάδας Biejing Enterprises Group κατέρρευσε, δεν υπήρχε έτοιμος και διαθέσιμος απινιδωτής και ο ποδοσφαιριστής έχασε τη ζωή του…