ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση: Tα πέναλτι, τα δοκάρια, ο απόηχος και η επόμενη μέρα

314

Στο μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση, νίκησε… η τακτική και όχι το θέαμα. Οι ευκαιρίες ήταν μηδαμινές, με εξαίρεση το ξέσπασμα του ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά και τα δυο δοκάρια του. Επικράτησαν σε γενικές γραμμές το πάθος, οι διεκδικήσεις και οι πολλές εντάσεις. Παράπονα για τη διαιτησία εξέφρασε η Ανόρθωση σε δυο αμφισβητούμενες περιπτώσεις (με την μια να είναι ξεκάθαρη παράβαση πέναλτι). Αλλά η ουσία είναι μια. Ότι ο αγώνας έληξε στη λευκή ισοπαλία.

Τα δοκάρια και τα πέναλτι

Σαφέστατα, ο εν λόγω αγώνας δεν ήταν και ο καλύτερος για να παρακολουθήσει ένας ουδέτερος φίλαθλος, αφού ήταν ένα παιχνίδι σχεδόν χωρίς φάσεις, με κλειστές άμυνες και μονομαχίες. Η Ανόρθωση επιζητούσε κυρίως να μη δεχθεί γκολ και παρουσίασε στον αγωνιστικό χώρο ένα αμυντικογενές πλάνο, όπως την συνηθίσαμε στα εκτός έδρας ντέρμπι. Εν τέλει, δικαιώθηκε εν μέρει και έφυγε από το ΓΣΠ αλώβητη.

Απ’ την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα (στο πρώτο ημίωρο 71-29%), αλλά δεν έκανε κάτι το ουσιαστικό, πέραν του τελευταίου 20λεπτου, όταν ο Βιντιγκάλ πέρασε ως αλλαγή και έδωσε νέα πνοή στους γηπεδούχους. Οι γαλαζοκίτρινοι στο τέλος είχαν 2 δοκάρια με τον Μερκή και έπειτα με τον Βιντιγκάλ.

Πάντως, δυο φάσεις που σημάδεψαν τον αγώνα ήταν στο 72ο και στο 74ο λεπτό, όταν η Ανόρθωση ζήτησε δυο πέναλτι, τα οποία δεν δόθηκαν. Αρχικά, ο Σάβιτς υπέπεσε σε χέρι εντός περιοχής και στη συνέχεια μάλλον ο Μερκής ανέτρεψε τον Ντούρις (αυτή είναι πιο δύσκολη φάση). Παράπονα εκφράστηκαν από τον Εκπρόσωπο Τύπου της Ανόρθωσης, Σάββα Πηλακούτα, ο οποίος μεταξύ άλλων ανέφερε:”Είδαμε να γίνονται εύκολα λάθη σε ξεκάθαρες φάσεις από τη διαιτησία του αγώνα”. Ο πρόεδρος της Ανόρθωσης, Ευγένιος Χαμπουλλάς δήλωσε δε: “Τον Μάη θα πω πολλά, τώρα ησυχία”.

Η επόμενη μέρα

Το Χ δεν έβλαψε ποτέ κανέναν και αυτό μπορούμε να πούμε ότι ισχύει και στην αναμέτρηση αυτή. Οι δυο ομάδες βλέπουν τη συνέχεια με αισιοδοξία, καθώς στην πραγματικότητα το Χ αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση. Η Ανόρθωση ναι μεν έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στο +8 από τον ΑΠΟΕΛ, ωστόσο κράτησε τη διαφορά των 5 βαθμών. Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να έχασε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να μικρύνει την απόσταση από Ανόρθωση και Ομόνοια, εντούτοις τουλάχιστον κράτησε επαφή με την κορυφή.

Αν ο Απόλλων κερδίσει στο αναβληθέν παιχνίδι της ερχόμενης Τετάρτης την Πάφο, το πρωτάθλημα θα πάρει φωτιά αφού οι 4 πρωτοπόροι θα έχουν πολύ μικρές διαφορές, εάν φυσικά δεν συνυπολογίσουμε ενδεχόμενες απώλειες το Σαββατοκύριακο.

Ξεκάθαρα, ο ΑΠΟΕΛ έχει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με ΑΕΚ (εκτός), Απόλλων (εντός), Πάφο (εκτός) και Ομόνοια (εντός), ενώ αντίστοιχα Ανόρθωση και Απόλλων έχουν πιο βατό πρόγραμμα. Η Ανόρθωση έχει Ολυμπιακό (εκτός), Σαλαμίνα (εντός), Εθνικό (εκτός), ΑΕΚ (εντός) και ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει κατά σειρά ΕΝΠ (εντός), Πάφο (εκτός), ΑΠΟΕΛ (εκτός), Δόξα (εντός), Νέα Σαλαμίνα (εκτός). Η τετράδα ολοκληρώνεται με την Ομόνοια που έχει Εθνικό (εντός), ΑΕΛ (εκτός), ΕΝΠ (εντός) και ΑΠΟΕΛ (τυπικά εκτός). Όσο φυσικά πιο πολύ πλησιάζουμε στα πλέι-οφ, τόσο πιο πολύ αυξάνεται το ενδιαφέρον.