ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ: Κιτρινοπράσινο το ντέρμπι, έχασε ευκαιρία να πλησιάσει ο ΑΠΟΕΛ

Η ΑΕΚ πέτυχε σημαντική νίκη με 1-0 στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ στο AEK Arena, καθώς ήταν η πιο σοβαρή και ουσιαστική ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Έβαψε κιτρινοπράσινο το ντέρμπι, διατηρείται στην εξάδα και κοιτάζει μπροστά. Μεγάλη ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ήττα της Ανόρθωσης έχασε ο ΑΠΟΕΛ, που ήταν κάκιστος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στον αγώνα. Η μεσοαμυντική λειτουργία της ΑΕΚ ήταν εξαιρετική. Περιόρισαν τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δεν απείλησε ιδιαίτερα. Οι Λαρνακείς πραγματοποίησαν και 9 τελικές προσπάθειες, έναντι 3 των φιλοξενουμένων στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 26’, ο Γουίλερ υπέπεσε σε χέρι εντός περιοχής, εντούτοις δεν δόθηκε πέναλτι από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Στο 31ο λεπτό, μετά από λάθος του Βούρου, η μπάλα κατέληξε στον Τρισκόφσκι, οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ύστερα από κόντρα. Έπειτα, στην επαναφορά, ο Χέφελ σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς. Ευθύνη στη φάση έχουν οι Βούρος και Ιωάννου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή και δημιούργησε περισσότερες τελικές προσπάθειες, παρ’ όλ’ αυτά δεν έκανε κάποια κλασική ευκαιρία για να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Τόνιο. Οι ποδοσφαιριστές του Ινγκεμπρίγκτσεν ήταν προβλέψιμοι και δεν μπορούσαν να συνεργαστούν μεταξύ τους με επιτυχία. Ο ίδιος δήλωσε μεταξύ άλλων: ”Νομίζω ότι ήταν το χειρότερο παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ με εμένα στον πάγκο”.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πλησιάσουν την Ανόρθωση, που ηττήθηκε με 2-1 από τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο Στάδιο. Πλέον οι γαλαζοκίτρινοι πρέπει να δουν το ντέρμπι με τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ, με τη δυσαρέσκεια των οπαδών τους να μεγαλώνει. Τον σαββατιάτικο αγώνα θα χάσει ο Μάτιτς που δέχτηκε κίτρινη κάρτα, ενώ θα διαφανεί η κατάσταση του Τάμαρι, που αποχώρησε τραυματίας στο 19’. Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει για τα προημιτελικά του κυπέλλου την ΑΕΛ, την προσεχή Τετάρτη στο Τσίρειο Στάδιο.