Νίκος Νικολάου: Ο πολυσύνθετος «Βαρωσιώτης»

170
Ο Νίκος Νικολάου παρόλο που είναι γεννημένος στις 5 Αυγούστου το 1973 στη Λεμεσό, έγινε σήμα κατατεθέν σε δυο Αμμοχωστιανές ομάδες (Σαλαμίνα και Ανόρθωση) και έγραψε ιστορία. Πρόκειται για έναν από τους πιο πολυσύνθετους ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν στο κυπριακό πρωτάθλημα τις δεκαετίες του ’90 και του ’00.  Παίκτης χαμηλών τόνων εκτός γηπέδου, μαχητικός, γεμάτος πάθος, πολυεργαλείο που μπορούσε να αγωνιστεί σε όποιαδηποτε θέση τον χρειαζόταν η ομάδα του. Ένα παιδί μυαλωμένο και πειθαρχημένο, σταθερό στην απόδοση του.
Το πρώτο μισό της ποδοσφαιρικής ζωής στη Σαλαμίνα

Ο Νίκος Νικολάου ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες του Απόλλωνα Λεμεσού και κατάφερε να φτάσει μέχρι τη δεύτερη ομάδα. Καπού εκεί και ενώ η προώθηση του δεν είχε γίνει ποτέ στην πρώτη ομάδα, αφού ο τότε προπονητής του Απόλλωνα Ντίτελμ Φέρνερ δεν τον υπολόγιζε, έπειτα από μερικές συγκυρίες ο Γέρσι Ένγκελ – που γνώριζε καλά τις ακαδημίες του Απόλλωνα και τότε ήταν στη Σαλαμίνα, αποφάσισε να τον φέρει στην ομάδα της Αμμοχώστου για να καλύψει κάποια κενά. Ο Νικολάου ανταποκρίθηκε ως μέσος και σε ηλικία μόλις 18 ετών αγωνίστηκε επιτυχώς στη Νέα Σαλαμίνα.

Την περίοδο 1991-1992 πραγματοποίησε τις πρώτες του εμφανίσεις και από την επόμενη ποδοσφαική περίοδο αποτελούσε βασικό πλέον μέλος της ενδεκάδας. Με τη Νέα Σαλαμίνα διεκδίκησε και έφτασε αρκετά κοντά σε ένα… απρόσμενο πρωτάθλημα (1992-1993), ενώ ήταν φιναλίστ και στον χαμένο τελικό κυπέλλου του 2000-2001 από τον Απόλλωνα (1-0). Εκεί θα παραμένει μια δεκαετία καταγράφοντας 141 συμμετοχές και 12 τέρματα.

Η μεταγραφή και η εκτόξευση στην Ανόρθωση

Το 2001, θα μετακομίσει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και την Ανόρθωση για το ποσό τον 275.000 ευρώ, ένα σχετικά μεγάλο ποσό για τα δεδομένα της εποχής. Στην Ανόρθωση ο Νικολάου θα μεγαλουργήσει, αφού στην ομάδα θα παραμείνει 8 χρόνια, καταγράφοντας 247 παιχνίδια και σκοράροντας 51 γκολ.

Οι τελικοί κυπέλλου

Από την πρώτη χρονιά του στη νέα του ομάδα, ο Νικολάου κατακτά το κύπελλο (2001-2002), όταν η Ανόρθωση κερδίζει στον τελικό τον Εθνικό Άχνας με 1-0. Την επόμενη περίοδο (2002-2003) θα γίνει το back to back στο θεσμό του κυπέλλου με την Ανόρθωση να επικρατεί της ΑΕΛ στα πέναλτι με 5-3 μετά από το 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και στην παράταση. Ο Νίκος Νικολάου ήταν ένας απ’ τους παίκτες που ευστόχησαν στη διαδικασία των πέναλτι. Αυτή η τρίτη διαδοχική χρονιά του σε τελικό κυπέλλου.

Το πρώτο πρωτάθλημα και το έπος της Τραμπζονσπόρ

Την περίοδο 2004-2005, όντας αρχηγός της Ανόρθωσης, κατακτά το πρωτάθλημα. Με την κατάκτηση του πρωταθλήματος η Ανόρθωση συμμετέχει στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου αντιμετωπίζει την τουρκική Τραμπζονσπόρ, σε μια αναμέτρηση ιστορική για την Κύπρο. Στον πρώτο αγώνα που έγινε στην Λευκωσία η Ανόρθωση κερδίζει με 3-1, με το Νίκο Νικολάου να σκοράρει το πρώτο τέρμα. Στον επαναληπτικό η Ανόρθωση έχασε με 1-0, αλλά προκρίθηκε εις βάρος της τουρκικής ομάδας, επιτυχία που θεωρήθηκε εθνική για την Κύπρο.

Ο καθοριστικός Νικολάου και το Τσάμπιονς Λιγκ

Την περίοδο 2006-2007, η Ανόρθωση κατακτά το κύπελλο με αντίπαλο στον τελικό την Ομόνοια με 3-2. Ο Νίκος Νικολάου σκόραρε ενώ το σκορ ήταν 2-2, δίνοντας το τρόπαιο στην ομάδα του! Την περίοδο 2007-2008 ο Νίκος Νικολάου κατακτά ένα ακόμα τίτλο πρωταθλήματος με την Ανόρθωση, αφού προηγουμένως είχε σηκώσει το Σούπερ Καπ. Στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό Πειραιώς, τον οποίο αποκλείουν, και γίνονται η πρώτη κυπριακή ομάδα που συμμετέχει στους ομίλους της διοργάνωσης. Ο Νίκος Νικολάου αγωνίστηκε και στα έξι παιχνίδια της ομάδας του στους ομίλους και μάλιστα σκόραρε με αντίπαλο τη Βέρντερ Βρέμης στο ΓΣΠ.

Το 2009 ο Νικολάου τερμάτισε την ποδοσφαιρική του καριέρα και συνέχισε να βρίσκεται κοντά στην ομάδα ως βοηθός προπονητής στην Ανόρθωση. Το 2010 έγινε προπονητής της ομάδας μέχρι το τέλος της περιόδου 2009-2010, ενώ την περίοδο 2012-2013 ανέλαβε ως βοηθός προπονητής στη Νέα Σαλαμίνα. Το 1999 ο Νίκος Νικολάου κλήθηκε στην Εθνική Κύπρου όπου παρέμεινε ενεργό μέλος εώς το 2009. Με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας έχει καταγράψει 30 συμμετοχές, ενώ έχει σκοράρει και ένα γκολ.