Όταν ο Ολυμπιακός «γονάτισε» την Γιουβέντους! (vid)

483

Το ημερολόγιο έδειχνε 7 Δεκεμβρίου 1999. Ο Ολυμπιακός βρισκόταν στην Ιταλία και συγκεκριμένα στο Παλέρμο όπου θα αντιμετώπιζε την μεγάλη Γιουβέντους στο πλαίσιο του UEFA Cup.

Στο πρώτο ματς στην Ελλάδα ο Γιαννακόπουλος είχε ανοίξει το σκορ για τους «Ερυθρόλευκους» αλλά με τέρματα των Τούντορ, Κοβάσεβιτς και Ιντζάγκι η «Γηραιά Κυρία» πήρε ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα. Πολλοί πίστεψαν ότι ο Ολυμπιακός θα πήγαινε για διακοπές στην Ιταλία. Μετά από μια ήττα στην Ελλάδα απ’ την ομάδα του Ντελ Πιέρο, του Ζαμπρότα, του Κοβάσεβιτς, οι «Ερυθρόλευκοι» δεν είχαν πολλές πιθανότητες.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ιδανικά για την Ελληνική ομάδα. Ο Κοβάσεβιτς μόλις στο 1’ άνοιξε το σκορ και έτσι ο Ολυμπιακός έψαχνε τρία τέρματα για παράταση. Στο 36’ ο Τζόρτζεβιτς πήρε το όπλο του και πυροβόλησε για το 1-1, ενώ στο 84’ έγραψε το 1-2. Ο Ολυμπιακός μπορούσε. Έψαξε το τέρμα που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ. Μπορεί η πρόκριση να μην ήρθε, όμως ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία. Νίκησε την Γιουβέντους εκτός έδρας και την κοίταξε στα μάτια ακόμη και για την πρόκριση. Στον αγώνα της Ιταλίας, αγωνίστηκε ως βασικός σε ολόκληρο το παιχνίδι και ο νυν προπονητής της Νέας Σαλαμίνας Σάββας Πουρσαϊτίδης που συνέβαλε και αυτός στην μεγάλη νίκη.