Όταν ο Αμπρέου εκτέλεσε με λόμπα το κρίσιμο πέναλτι στο Μουντιάλ 2010

245

Ο Ουρουγουανός επιθετικός, Σεμπάστιαν Αμπρέου ή “Λόκο”, όπως είναι γνωστός, άφησε ιστορία στα γήπεδα που αγωνίστηκε και μάλιστα αποτελεί τον έκτο κατά σειρά ποδοσφαιριστή στην ιστορία του ποδοσφαίρου με τα περισσότερα τέρματα στον πλανήτη (411).

Ο ίδιος ήταν πραγματικά τρελός (εξού και το παρατσούκλι “Loco”) και μάλιστα δεν είχε διστάσει να εκτελέσει με μια… περίτεχνη λόμπα, ένα πολύ κρίσιμο πέναλτι με τη φανέλα της Εθνικής Ουρουγουάης στα προημιτελικά Μουντιάλ του 2010 κόντρα στην Γκάνα. Αυτό το τέρμα ήταν που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Για την ιστορία θυμίζουμε οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης με τον Μουντάρι να ανοίγει το σκορ για τους Αφρικανούς στο 45′ και τον Ντιέγκο Φορλάν να ισοφαρίζει στο 55′. Στην παράταση και στο 120′ ο Λουίς Σουάρες είχε αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα. Τελικά, η Ουρουγουάη επικράτησε με 4-2 απ’ την άσπρη βούλα και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Επιστρέφοντας όμως στον Αμπρέου, τον θρασύτατο τύπο που αποφάσισε να λομπάρει στα πέναλτι, πάμε για μια ωραία άγνωστη ποδοσφαιρική λεπτομέρεια. Την προηγούμενη μέρα του αγώνα, ο προπονητής της Ουρουγουάης, Όσκαρ Ταμπάρες έβαλε τους παίκτες να προπονηθούν στα πέναλτι για να είναι προετοιμασμένοι. Σαν να ένιωθε κάτι. Ο Αμπρέου είχε εκτελέσει τρία πέναλτι. Ένα αριστερά, ένα δεξιά και ένα… α λα Πανένκα. Το αποτέλεσμα ήταν να τα χάσει και τα τρία.

Όταν ο Ταμπάρες έδωσε τη λίστα των εκτελεστών στο παιχνίδι με την Γκάνα, είχε βάλει τον Αμπρέου τρίτο. Εκείνος του είπε: “Μαέστρο, δεν με βάζεις πέμπτο για να το καθαρίσω;” Εκείνος τον κοίταξε με υποψία, αλλά το έκανε!

“Όταν εκτελέσαμε το πρώτο, κοίταξα αν ο Γκανέζος τερματοφύλακας έκανε κίνηση πριν δει πού πάει η μπάλα. Δίπλα μου ήταν ο Φουτσίλε. ‘Φούτσι, κουνήθηκε πριν, ε;’ ‘Ναι, Λόκο’. Στο δεύτερο πέναλτι, το ίδιο: ‘Ναι, Λόκο’. Την τρίτη φορά που ρώτησα ο Φουτσίλε μου είπε: ‘Λόκο, εκτέλεσέ το με “τσιμπηματάκι” και μην μου σπας τις μπάλες άλλο”.