Το Goleador θυμάται και σας ενημερώνει για τα σημαντικότερα αθλητικά γεγονότα που σημάδεψαν τον αθλητισμό σαν σήμερα, 13 Φεβρουαρίου.

Δημιουργείται στις ΗΠΑ η πρώτη επαγγελματική ομάδα μπάσκετ, που αποτελείται μόνο από έγχρωμους παίκτες με το όνομα “Ρενέσανς”.

13/02/1983

Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Πυγμαχίας μειώνει τους γύρους από δεκαπέντε σε δώδεκα.

13/02/1988

Ξεκινούν οι 15οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Κάλγκαρι του Καναδά. Παίρνουν μέρος 1.113 αθλητές και 315 αθλήτριες από 57 κράτη σε 46 αγωνίσματα.

13/02/1999

Εφαρμόζεται το “fair play” στον αγώνα κυπέλλου Άρσεναλ- Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (2-1). Στο 75ο λεπτό οι παίκτες της Σέφιλντ πετούν την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου, για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον τραυματία συμπαίκτη τους Λι Μόρις.

Στην επαναφορά, όμως, ο Κανου δίνει πάσα στον Όβερμαρς, ο οποίος σκοράρει. Μετά τη λήξη του αγώνα ο προπονητής της Άρσεναλ Αρσενε Βένγκερ και ο αντιπρόεδρος Ντέιβιντ Ντέιν ζητούν από τον διαιτητή του αγώνα Στιβ Μπρους την επανάληψη, αίτημα το οποίο γίνεται δεκτό από την Αγγλική Ομοσπονδία μετά από 127 χρόνια στην ιστορία του Κυπέλλου. Ο αγώνας επαναλαμβάνεται μετά από 3 ημέρες με νίκη της Άρσεναλ.

13/02/2019

Ο θρυλικός Άγγλος τερματοφύλακας, εκ των θριαμβευτών του Μουντιάλ του 1966 και γνωστός για την “απόκρουση του αιώνα” κόντρα στον Πελέ, Γκόρντον Μπανκς, φεύγει από τη ζωή σε ηλικία 81 ετών.

Ο Γκόρντον Μπανκς, ήταν ένας από τους καλύτερους τερματοφύλακες που πέρασαν ποτέ από το άθλημα και είχε αναδειχθεί έξι φορές ο κορυφαίος γκολκίπερ από τη FIFA! Στην καριέρα του, πήρε μόλις δυο Λιγκ Καπ, ένα με τη Στόουκ κι άλλο ένα με τη Λέστερ.