31/07: Στον αθλητισμό σαν σήμερα

163

Το Goleador θυμάται και σας ενημερώνει για τα σημαντικότερα αθλητικά γεγονότα που σημάδεψαν τον αθλητισμό σαν σήμερα, 31 Ιουλίου.

31/07/1912

Η Αμερικάνικη κυβέρνηση απαγορεύει την χρησιμοποίηση κάμερας και φωτογραφικής μηχανής σε αγώνες μποξ με χρηματικά έπαθλα.

31/07/1922

Ο 18χρονος Ralph Samuelson χρησιμοποιεί για πρώτη φορά σκι θαλάσσης στην Lake City της Μινεσότα.

31/07/1927

Διεξάγονται με 100 αθλητές σε στάδιο της Νέας Υόρκης οι “Πανελλήνιοι Αμερικανικοί Αγώνες” με διοργανωτές ελληνικούς συλλόγους της Νέας Υόρκης και του Σικάγο και επιδόσεις καλύτερες από τα πανελλήνια ρεκόρ.

31/07/1955

Η 17χρονη Marilyn Bell από το Τορόντο του Καναδά γίνεται η νεότερη γυναίκα που διασχίζει κολυμπώντας την Μάγχη.

31/07/1960

Ο ΠΑΟ κατακτά το πρώτο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής Κατηγορίας στο ποδόσφαιρο νικώντας την ΑΕΚ με 2-1 σε αγώνα μπαράζ. Οι δύο ομάδες είχαν ισοβαθμίσει στην πρώτη θέση με 79 βαθμούς.

31/07/1968

Ο Bobby Fisher δίνει στην Αθήνα ταυτόχρονα αγώνες σκακιού χάντικαπ εναντίον 5 Ελλήνων πρωταθλητών: Αναστασόπουλος, Κόκκορης, Ορνιθόπουλος, Βυζαντιάδης χάνουν και μόνο ο Τρικαλιώτης κατορθώνει να αποσπάσει ισοπαλία. Ο Fisher δυσαρεστεί τους πάντες με τις παραξενιές του.

31/07/1968

Ο πρώτος σκόρερ της Β’ Εθνικής, Αντώνης Αντωνιάδης της Ξάνθης, υπογράφει συμβόλαιο αξίας 650.000 δρχ. με την ομάδα του Παναθηναϊκού, με τον οποίο θα αναδειχτεί 5 φορές πρώτος σκόρερ στην Α’ Εθνική, την δε περίοδο 1971-72 θα δημιουργήσει ρεκόρ σημειώνοντας 39 γκολ.

31/07/1976

Ο πρωθυπουργός Κωνσταντίνος Καραμανλής με επιστολή που στέλνει μέσω του Επαμεινώνδα Πετραλιά στον πρόεδρο της ΔΟΕ, Λόρδο Killanin, προτείνει τη μόνιμη τέλεση των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα αλλά δεν θα βρει ανταπόκριση από τους “αθανάτους”.

31/07/1992

Ο Πύρρος Δήμας κερδίζει το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στην άρση βαρών στα 82.5 κιλά στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης σηκώνοντας 370 κιλά στο σύνολο (167.5 στο αρασέ και 202.5 στο ζετέ).

31/07/2012

Ο Αμερικάνος κολυμβητής Μάικλ Φέλπς κατακτά το αργυρό μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα. Τερματίζει πίσω από τον ΝοτιοΑφρικανό Chad le Clos κατά 5/100 του δευτερολέπτου και το χρυσό μετάλλιο στην σκυταλοδρομία 4×200 μέτρα ελεύθερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, ισοφαρίζοντας και καταρρίπτοντας με 19 μετάλλια (από τα οποία 15 χρυσά, σε 3 Ολυμπιάδες) το 48χρονο ρεκόρ των περισσοτέρων μεταλλίων σε Ολυμπιακούς Αγώνες που κατείχε η Ρωσίδα αθλήτρια της γυμναστικής Larisa Latynina (18 μετάλλια).

31/7/2015

Η 21χρονη Αυστριακή πρωταθλήτρια του επί κοντώ Κίρα Γκρίνμπεργκ, τραυματίζεται σοβαρά στην προπόνησή της, όταν ύστερα από άλμα της προσγειώνεται άσχημα με το κεφάλι και τον αυχένα.

31/07/2021

Η Γιουνξιού Λου κατακτά το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία σκαφών RS:X, στην ιστιοπλοϊα, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Αυτό ήταν το πρώτο της Ολυμπιακό μετάλλιο για την Κινέζα ιστιοπλόο, η οποία είχε αναδειχθεί παγκόσμια πρωταθλήτρια 2017, 2018 και 2019. Παρότι η Λου τερμάτισε στην 3η θέση στην κούρσα μεταλλίων (medal race), ήταν καλύτερη στο σύνολο των ιστιοδρομιών και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Σαρλίν Πικόν από την Γαλλία, αν και ισοβάθμησε με 38 βαθμούς ποινής με τη χάλκινη Βρετανίδα Έμμα Ουίλσον. Από πλευράς Ελλάδας, η Κατερίνα Δίβαρη είχε ολοκληρώσει την παρουσία της στην κατηγορία σκαφών RS:X, καταλαμβάνοντας τη 19η θέση με 204 βαθμούς ποινής, στην τελική κατάταξη. Επίσης, η ιστιοπλόος μας, Νατάσα Λάππα, κατέλαβε την 21η θέση με 218 βαθμούς ποινής.

Την ίδια μέρα, σουηδική υπόθεση έγινε ο τελικός της δισκοβολίας, με δύο συμπατριώτες να μοιράζονται τις δύο πρώτες θέσεις και έναν αυστριακό να συμπληρώνει την τριάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Ντάνιελ Σταλ αναδείχτηκε νικητής του αγώνα, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί. Ο Παγκόσμιος πρωταθλητής της δισκοβολίας πήρε το χρυσό μετάλλιο με 68.90μ., επίδοση που πέτυχε με τη δεύτερη προσπάθεια. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο συμπατριώτης του, Σιμόν Πέτερσον με 67.39, ενώ ο Αυστριακός Λούκας Βαϊσχάιντινγκερ σκαρφάλωσε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με βολή στα 67.07.

Επίσης, ο Κίραν Μπαντλόε ήταν ο μεγάλος νικητής στην κούρσα των μεταλλίων της κατηγορίας RS:X ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά ιστιοπλοΐας. Ο Ολλανδός ιστιοπλόος και τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής (2019, 2020 και 2021) ολοκλήρωσε τις κούρσες του, με σύνολο 37 βαθμών ποινής και στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Τομά Γκουάρ από την Γαλλία (74 β/π), ενώ το χάλκινο πήρε ο Κινέζος Κουν Μπι (75 β/π), ο οποίος έκανε ένα εκπληκτικό αγώνα στο φινάλε. Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης κατετάγη 11ος στη γενική κατάταξη των RS:X ανδρών, ενώ ο Ανδρέας Καριόλου κατετάγη 12ος στη γενική κατάταξη με 118 βαθμούς ποινής.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου των Ολυμπιακών Αγώνων 2020, σκαρφάλωσε η Ελίνα Σβιτόλινα, επικρατώντας 1-6, 7-6(5), 6-4 της Έλα Ριμπάκινα στον μικρό τελικό. Η Ουκρανή, η οποία απέκλεισε τη Μαρία Σάκκαρη στη φάση των «16» πέτυχε μεγάλη ανατροπή κόντρα στην αθλήτρια από το Καζακστάν και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Η Ριμπάκινα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και κατέκτησε με χαρακτηριστική ευκολία το πρώτο σετ (6-1), ενώ μπήκε… γκαζωμένη στο δεύτερο, κάνοντας νωρίς μπρέικ. Η Σβιτόλινα αντέδρασε στο έκτο γκέιμ και ισοφάρισε, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ, όπου κυριάρχησε για το 1-1 σετ. Με μπρέικ ξεκίνησε και το τρίτο σετ η Ριμπάκινα, όμως η Σβιτόλινα αντέδρασε ξανά και μετά από μεγάλη μάχη «καθάρισε» το τρίτο σετ με 6-4.

Τριάδα από την Τζαμάικα κατέκτησε τα τρία μετάλλια στα 100μ. των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, με την Ελάινε Τόμσον να είναι στην κορυφή. Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο διατήρησε τον τίτλο της τερματίζοντας σε 10.61, επίδοση που αποτελεί Ολυμπιακό ρεκόρ. Πίσω της τερμάτισαν δύο συμπατριώτισσες της, με την Φρέισερ Πράις να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο με 10.74 και την Τζάκσον το χάλκινο με 10.76.

Η Πολωνία ήταν η θριαμβεύτρια στα 4×400 μέτρα μεικτού, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 3:09.87, που αποτελεί και νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, καθώς είναι η πρώτη φορά που διεξάγεται το συγκεκριμένο αγώνισμα σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Δομινικανή Δημοκρατία με 3:10.21 και την Τρίτη οι ΗΠΑ με 3:10.22. Χαρακτηριστικό της σπουδαίας κούρσας είναι ότι έξι αθλήτριες κατέβηκαν κάτω από τα 11 δευτερόλεπτα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Μπελίντα Μπέντσιτς στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Ελβετή επικράτησε 7-5, 2-6, 6-3 της Μαρκέτα Βονρτούσοβα και ανέβηκε στην κορυφή του βάθρου της διοργάνωσης. Στο πρώτο σετ η Μπέντσιτς ξεκίνησε με μπρέικ, με την Βοντρούσοβα να απαντάει και να παίρνει το προβάδισμα (3-2) μετά από τρομερή μάχη. Η Ελβετή απάντησε αμέσως και πήρε προβάδισμα, ενώ με νέο μπρέικ στο φινάλε του σετ έκανε το 1-0 με 7-5. Στο δεύτερο σετ η Βοντρούσοβα ήταν καταιγιστική. Έκανε μπρέικ στο πρώτο και το πέμπτο γκέιμ, ισοφαρίζοντας στα σετ (1-1) με 6-2. Το παιχνίδι πήρε ξανά φωτιά στη συνέχεια. Με τέσσερα μπρέικ στα έξι πρώτα γκέιμ οι δύο πρωταθλήτριες έφτασαν στο 4-3 υπέρ της Μπέντσιτς, η οποία έσπασε εκ νέου το σερβίς της αντιπάλου και έφτασε στη νίκη με 6-3. Υπενθυμίζουμε πως στον μικρό τελικό η Ελίνα Σβιτόλινα επικράτησε 6-1, 6(5)-7, 4-6 της Έλενα Ριμπάκινα και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Previous article31/07/1922: Μετονομάζεται ο ΠΠΑΟ σε ΠΑΟ
Next article01/08: Στον αθλητισμό σαν σήμερα
Η πιο ωραία ντρίμπλα σε δημιουργία και εκτέλεση από τον θρυλικό Ροναλντίνιο. Η τύπισσα είναι χίπισσα… τρελή για τα καλά και χωρίς να πίνει ούτε ένα καφεδάκι! Με μια μπυρίτσα όλη μέρα, παρακολουθεί μανιακά ότι αθλητικό παίζει στην τηλεόραση. Δηλώνει θιασώτης του επιθετικού ποδοσφαίρου και οι ρετρό ιστορίες είναι αυτές που την κάνουν να ζει και να αναπνέει.