Σεβίλλη-Σάλτσμπουργκ: Τέσσερα πέναλτι σε ένα ημίχρονο για πρώτη φορά στο Champions League

64

Ιστορική επίδοση στο παιχνίδι της Σεβίλλης με την Σάλτσμπουργκ αφού συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα δόθηκαν τέσσερα (!) πέναλτι, το ένα για τους γηπεδούχους και τα άλλα τρία για τους φιλοξενούμενους.

Είναι η πρώτη φορά που δίνονται τέσσερα πέναλτι σε ένα ημίχρονο σε αγώνα του Champions League, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο βιβλίο της ιστορίας μετά από τα όσα συνέβησαν στο πρώτο 45λεπτο του μεταξύ τους αγώνα.

Τελικά, Σεβίλλη και Σάλτσμπουργκ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» στην πρεμιέρα του έβδομου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 13′ ο Ντιέγκο Κάρλος της Σεβίλλης, ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Αντεγιέμι, ο Κουλμπάκοφ εξέτασε το VAR και έδωσε το πέναλτι, όμως ο Αντεγιέμι έστειλε την μπάλα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Μπόνο. Στο 22′, ο Νάβας της Σεβίλλης, ανέτρεψε εκ νέου τον Αφρικανό επιθετικό των Αυστριακών και ο Κουλμπάκοφ έδωσε το πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Σούτσιτς για να κάνει το 0-1.

Ο «χορός» των πέναλτι συνεχίστηκε στο 36′, όταν ξανά ο Αντεγιέμι βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπόνο, ο Ισπανός γκολκίπερ έδωσε το πέναλτι για να το εκτελέσει ξανά ο Σούτσιτς, όμως έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπόνο. Και μετά από όλα αυτά, ο Ούλμερ ανέτρεψε στο 42′ μέσα στην περιοχή τον Βάσκεθ, ο Κουλμπάκοφ εξέτασε το VAR, έδωσε πέναλτι και ο Ράκιτιτς ευστόχησε και ισοφάρισε.