Κίλιαν Μπαπέ: Πρώτος Γάλλος που βάζει τέσσερα γκολ από το 1958!

47

Ασταμάτητος ο Γάλλος επιθετικός της ΠΣΖ, Κίλιαν Μπαπέ, ο οποίος στις 13/10/21, έκανε χατ-τρικ στο… μισάωρο και πιο συγκεκριμένα μέσα σε 26 λεπτά, κόντρα στο Καζακστάν, και έσπασε ρεκόρ 36 ετών! Βέβαια, δεν έμεινε εκεί, αφού έπειτα από τα τέρματά του στο 6′ στο 12′ και στο 32′, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και 4η φορά (!) στην αναμέτρηση στο 87′, ολοκληρώνοντας το «καρέ» τερμάτων για τους «τρικολόρ» που διέλυσαν την αντίπαλό τους με το εμφατικό 8-0!

Ο Μπαπέ με το χατ-τρικ που πέτυχε μέσα σε 26 λεπτά, κατέρριψε ένα ρεκόρ 36 ετών, καθώς τελευταίος Γάλλος ποδοσφαιριστής με τρία γκολ σε επίσημη αναμέτρηση της εθνικής ομάδας ήταν ο Ντομινίκ Ροστό, τον Οκτώβριο του 1985! Ο Μπαπέ «έγραψε» και 4ο γκολ στο φινάλε του αγώνα, και έγινε επίσης ο πρώτος παίκτης των «τρικολόρ» με «καρέ» σε επίσημο παιχνίδι, μετά τον Ζιστ Φοντέν, ο οποίος είχε πετύχει επίσης τέσσερα γκολ στην αναμέτρηση με τη Δυτική Γερμανία στο Μουντιάλ της Σουηδίας το 1958!